Używamy cookies w celach funkcjonalnych, aby ułatwić użytkownikom korzystanie z witryny oraz w celu tworzenia anonimowych statystyk serwisu. Jeżeli nie blokujesz plików cookies, to zgadzasz się na ich używanie oraz zapisanie w pamięci urządzenia.
      AKCEPTUJĘ
10 Maj2017

Platforma odpowiada Kaczyńskiemu

Zlikwidujemy IPN, rozszerzymy Program 500 plus na pierwsze dziecko, przekażemy kompetencje CBA do Policji i CBŚP; nie chcemy podwyższać wieku emerytalnego, nie będziemy przyjmować nielegalnych migrantów.

Platforma odpowiada Kaczyńskiemu

Była to odpowiedź na zadane w ubiegłym tygodniu przez rzeczniczkę PiS Beatę Mazurek cztery pytania do polityków Platformy Obywatelskiej: czy Platforma podwyższy Polakom wiek emerytalny i do ilu lat, czy ograniczy lub zlikwiduje program 500 plus, a także, czy PO podtrzymuje deklarację likwidacji IPN i CBA oraz czy zgodzi się na przyjęcie emigrantów.

Przewodniczący wyjaśnił, że Platforma nie chce podwyższać wieku emerytalnego, ale zrobi wszystko, aby opłacało się pracować dłużej. Zapowiedział, że Platforma będzie zmierzać do tego, żeby aktywność zawodowa skutecznie mogła wpływać na zarobki. "Jako zachętę wprowadzimy 13 emeryturę" - poinformował.

Zapowiedział, że Platforma zlikwiduje IPN i podzieli jego zadania, a także przekaże kompetencje CBA do Komendy Głównej Policji i Centralnego Biura Śledczego Policji.

"(IPN) to 289 milionów budżetu, podzielimy zadania IPN na Polską Akademię Nauk, to są kwestie (pionu) naukowo-historycznego, (...) część prokuratorską przesuniemy do Prokuratury Generalnej, a pozostałą część do przywróconej przez nas Rady Ochrony Pamięci, Walk i Męczeństwa" - zaznaczył.

"Podzielimy obowiązki, które dzisiaj realizuje CBA, w części przekażemy je do Centralnego Biura Śledczego Policji, a w części do Komendy Głównej Policji, która będzie koordynować walkę z korupcją" - podkreślił wskazując, że obecnie CBA spełnia rolę policji politycznej i zajmuje się głównie walką z polityczną opozycją.

Przewodniczący zapowiedział, że Platforma Obywatelska utrzyma Program 500 plus i rozszerzy go także na pierwsze dziecko. "Jeśli chodzi o 500 plus bardzo wyraźnie o tym mówiliśmy: utrzymamy ten program, będziemy go realizować w sposób przez nas zapowiedziany: przekażemy pieniądze także na pierwsze dziecko, także w rodzinach 2+1. Warunek, o którym chcemy rozmawiać, jest taki, że ten program powinien być dedykowany do rodzin, w których rodzice lub jeden z rodziców jest aktywny zawodowo lub poszukuje pracy" - powiedział.

Jak dodał, "to jest program, który musi walczyć o skuteczną demografię, o to, żeby pierwsze dziecko w rodzinie pojawiało się szybciej, niż dzisiaj, o zakładanie rodzin i o aktywność zawodową".

Grzegorz Schetyna zapowiedział też, że Platforma nie będzie przyjmować nielegalnych migrantów. "Jesteśmy za tym, żeby Polska, tak jak Unia Europejska, angażowała się w humanitarną pomoc ofiarom wojen, to jest aktywność, którą polski rząd wcześniej prowadził, (...) nie będziemy przyjmować nielegalnych migrantów" - podkreślił.

Jak wskazał, polski rząd musi być aktywny w Unii Europejskiej w rozwiązywaniu problemu uchodźców. "Polska nie może być obiektem szyderstw, kpin i drwin, tak jak to było 9 marca i później, po głosowaniu 27 do 1 (nad wyborem Donalda Tuska na szefa Rady Europejskiej). Tylko podmiotowy polski głos, dobre, sensowne argumenty z polskiej strony będą powodować, że będziemy mieć wpływ na politykę europejską w tej kwestii (uchodźców)" - podkreślił. 

Zwrócił jednocześnie uwagę, że obecnie Polska jest na marginesie Europy, a polski rząd nie jest szanowany. "Polityka dotycząca migrantów musi być aktywna z naszej strony, ale musi mieć absolutne przełożenie na politykę europejską" - mówił.

Dodał, że jedynie odpowiedzialna i solidarna polityka europejska może rozwiązać problem uchodźców. "Dzisiaj za politykę migracyjną, za miejsce Polski w Europie jest odpowiedzialny rząd Beaty Szydło, jeżeli są kłopoty, jeżeli Polsce coś jest narzucane, to jest efekt braku odpowiedzialności, braku pozycji, ewidentnej słabości i braku kompetencji rządu Szydło" - argumentował.

"Chcemy antycypować, nie wystarczy prężyć muskułów i udawać silniejszego, niż się jest, tak jak robią to dziś politycy PiS w Brukseli" - zaznaczył. Jak dodał, "pozycja polskiego rządu w Brukseli jest żadna".

Przewodniczący Klubu Parlamentarnego Platforma Obywatelska Sławomir Neumann kolejny raz zaapelował do polityków PiS o "podjęcie wyzwania" i debatę z Platformą w sprawie programów. "Oczekujemy do piątku do godziny 10. na przyjęcie zaproszenia do debaty przez polityków PiS, przez ministrów rządu Beaty Szydło" - podkreślił.

wł/pap