14 Lip2017

Platforma w obronie Sądu Najwyższego

Projekt PiS dotyczący Sądu Najwyższego to droga do zmiany ustroju w Polsce i zapowiedź zamachu stanu. To uderzenie w stylu białoruskim we władzę sądowniczą, w jej niezależność, w demokrację i trójpodział władz.

Wygaszenie kadencji sędziów Sądu Najwyższego i wskazanie swoich przez Zbigniewa Ziobrę ma skutkować podległością całej władzy sądowniczej Jarosławowi Kaczyńskiemu. „To gwarancja dla PiS, że jeżeli dojdzie do sfałszowania wyników wyborów, to podporządkowany władzy PiS Sąd Najwyższy będzie akceptował ten werdykt” – powiedział Przewodniczący PO Grzegorz Schetyna.

Nowa regulacja, niespotykana w żadnym kraju europejskim, to zagrożenie dla swobód obywatelskich Polaków. Skończy się era wolnych, niezależnych od polityków sądów w Polsce. Nie będzie już także wolnych, demokratycznych wyborów. Jest to gwóźdź do trumny polskiej demokracji.
„Trójpodział władzy to są władze rozdzielne, klucz dla parlamentarnej demokracji. Jeśli znika trójpodział władzy, to dochodzi do sytuacji anormalnej, w której możliwa jest wprowadzenie dyktatury. Dziś mamy z taką sytuacją do czynienia” – mówił Grzegorz Schetyna.

Platforma Obywatelska zrobi wszystko, by zablokować proces legislacyjny tej antydemokratycznej ustawy w Sejmie, także aktywnościami zewnętrznymi. „Na partiach opozycyjnych spoczywa odpowiedzialność za zablokowanie zamachu na Sąd Najwyższy. Będziemy skutecznie blokować proces legislacyjny ustawy PiS. Współpraca między partiami musi prowadzić do powstania jednego klubu parlamentarnego i jednej listy wyborczej” – zapowiedział Przewodniczący PO Grzegorz Schetyna.

W niedzielę spotkajmy się wszyscy o godz. 15.00 pod Sejmem i stańmy wspólnie w obronie polskiej demokracji i praworządności. W poniedziałek w Sejmie Platforma Obywatelska zorganizuje wysłuchanie publiczne ws. projektu PiS z udziałem ekspertów i autorytetów prawniczych, żeby każdy obywatel usłyszał co PiS szykuje Polakom.